INC Candidates List for Andhra Pradesh Assembly Elections 2019

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

The fifteenth Legislative Assembly election is due to be held in Andhra Pradesh on 11th April 2019.

Below is the list issued by Indian National Congress for coming Andhra Pradesh Assembly Elections.

Polling is to be done in a single phase on 11th April for 175 Assembly and 25 parliamentary constituencies.

Sl.No No Name of Constituency Selected Candidates
1 1 Ichchapuram kolli Eshwar Rao
2 2 Palasa Majji Sharada
3 3 Tekkali Chintada Dileep Kumar
4 4 Pathapatnam Banna Ramu
5 5 Srikakulam Chowdari Satish
6 6 Amadalavalasa Boddepalli Satyavathi
7 7 Etcherla Kotta Kotla Simhadri Naidu
8 8 Narasannapeta Dola Udaya Bhaskar
9 9 Rajam ( SC) Kambala Rajvardhan
10 10 Palakonda ( ST ) himarak prasad
11 11 Kurupam ( ST) Nimmaka Simhachalam
12 12 parvathipuram (SC) Hariyala Ramudu
13 13 Salur (ST) Rayala Sundera Rao
14 14 Bobbili D.r Vengala Narayana Rao
15 15 Cheepurupalle Jammu Adinarayana
16 16 Gajapathinagaram Bobbili srinu
17 17 Nellimarla Saragada Ramesh Kumar
18 18 Vizianagaram Satish Kumar Sunkari
19 19 Srungavarapukota Bogi Ramana
20 20 Bhimli Lakshman Kumar
21 22 Visakhapatnam south Piridi Bhagat
22 26 Chodavaram Gunuru Venkat rao
23 27 Madugula Boddu Buchi Srinivasa Rao
24 28 Araku Valley ( ST) Pachipenta Santha Kumari
25 29 Paderu (ST) Vanthala Subba Rao
26 31 Pendurthi Adari Ramesh Naidu
27 32 Elamanchili Kundrapu Appa Rao
28 33 Payakaraopet (SC) Talluri Vijay Kumar
29 34 Narsipatnam Meesala Subbanna
30 35 Tuni Ch. Pandu Ranga Rao
31 36 Prathipadu Ummadi Venkat Rao
32 37 Pithapurtam Pantham Indira
33 38 Kakinada Rural Nulukurthi venkateshwar Rao
34 39 Peddapuram Thummala Dorababu
35 40 Anaparthy Dr. Wadayar
36 41 kakinada city Kola Venkata Vara Prasad Verma
37 42 Ramachandrapuram Musini Ramakrishna
38 43 Mummidivaram Mopuri srinivas kiran
39 44 Amalapuram (SC) Aithabathula subhasini
40 45 Razole (SC) Kasi Lakshman Swamy
41 46 Gannavaram (SC) Mulaparthi Mohan Rao
42 48 Mandapeta Kamana Prabhakar rao
43 49 Rajanagaram Sodadasi Martin Luther
44 50 Rajahmundry city Boda Lakshmi venkata Prasanna
45 51 Rajamundry Rural Rayadu Rajavalli
46 52 Jaggampeta Marothu Siva Ganesh
47 53 Rampachodavaram( ST) Gondi Balayya
48 54 Kovvur (SC) Aruna Kumari Arigela
49 55 Nidadavole Peddireddy Subba Rao
50 56 Achanta Nekkanti Venkata Satyanarayana (Satish)
51 57 Palacole Vardinidi satyanarayana
52 58 Narasapuram Bomidi Ravi Srinivas
53 60 Undi Gadiraju Lachi raju
54 61 Tanuku Bokka Bhaskar Rao
55 62 Tadepalligudem Marneedi Sekhar( Babji)
56 63 Unguturu Pathapati HariKumar Raju
57 64 Denduluru Doppalapudi Venkata Rama Krishna chowdary
58 65 Eluru Rajnala Ram Mohan Rao
59 66 Gopalapuram (SC) NM Varaprasad
60 67 Polavaram (ST) Kanthi Ram Chandrasekhar
61 68 Chintalapudi ( SC) Marumudi Thomas
62 69 Tiruvuru ( SC) Parasa Rajeev Ratan
63 71 Gannavaram Sunkara Padmasri
64 72 Gudivada Sistla Dattatreyulu
65 73 Kaikalur Nuthalapati Peter Paul Prasad
66 74 Pedana Sathineni Venkat Raju
67 75 Machilipatnam Md. Dada Saheb
68 76 Avanigadda Ande Sreeram Murthy
69 77 Pamarru ( SC) Movva Mohan Rao
70 78 penamaluru Lam Tanthiya Kumari
71 82 Mylavaram Borra Kiran
72 83 Nandigama(SC) Parmeshwar Rao Velpula
73 84 Jaggayyapeta Karnati Appa Rao
74 87 Mangalagiri SK. Saleem
75 91 Tenali Ch. Sambasivudu
76 93 Prathipadu (SC) Korivi Vinay Kumar
77 96 Chilakaluripet Maddula Radhakrishna
78 97 Narasaraopet Gamepudi Alexander Sudhakar
79 100 Guruzala Yelamanda Reddy
80 101 Macherla Yaramala Ramachandra Reddy
81 102 Yerragondapalem (SC) Medabalimi Venkateshwar Rao
82 103 Darsi Putluri Konda Reddy
83 105 Addanki Nannuri Seetaramanjaneylu
84 107 Santhanuthalapadu (SC) Vema Srinivas Rao
85 108 Ongole Eda Sudhakar Reddy
86 110 Kondapi (SC) Sripathi Prakasam
87 111 Markapuram Shaik Syeda
88 112 Giddalur Pagdala Ranga swamy
89 113 Kanigiri Pasam Venkateswarlu
90 114 Kavali Chintala Venkat rao
91 115 Atmakur Chevuru Sreedhar Reddy
92 116 Kovur Jana Ramchandra Goud
93 118 Nellore Rural Udatha Venkat Rao Yadav
94 119 Sarvepalli Pula Chandrasekhar
95 124 Badvel (SC) PM Kamalamma
96 127 Kodur (SC) Gosala Devi
97 128 Rayachoti Sk. Allabaksh Basha
98 129 Pulivendla Veluru Srinivasa Reddy
99 130 Kamalapuram Pottipati Chandrasekhar Reddy
100 131 Jammalamadugu Vennapoosa Sulochana
101 132 Proddatur Gorre Srinivasulu
102 134 Allagadda Chakali Pullaiah
103 135 Srisailam Naik Syed Taslima
104 136 Nandikotkur (SC) C. Ashok Ratnam
105 138 Panyam Naga Madhu Yadav
106 139 Nandyal Chintala Mohan Rao
107 140 Banaganapalle Hari Prasad Redy
108 141 Dhone Venkata Shiva Reddy
109 142 Pattikonda Boya Kranthi Naidu
110 143 Kodumur (SC) Damodaram Radha Krishna Murthy
111 144 Yemmiganur Laxmi Narayana Reddy
112 145 Mantralayam Shiva Prakash Reddy
113 146 Adoni Boya Neelakantappa
114 147 Alur Shaik Shavali
115 148 Rayadurg MB Chinnappaiah
116 149 Uravakonda Rama Naidu
117 151 Tadpatri Gujjala Nagi Reddy
118 152 Singanamala (SC) Sake Shailajanath
119 154 Kalyandurg Dr. N. Raghuveera Reddy
120 155 Raptadu Janardhan Reddy
121 156 Madakasira ( SC ) K. Aswarthanarayana
122 157 Hindupur T. Balaji Manohar
123 158 Penukonda Chinna Venkat Ramulu
124 159 Puttaparthi Kota Shweta
125 160 Dharmavaram Rangana Aswarthanarayana
126 161 Kadiri Pathan Kasim Khan
127 162 Thamballapalle MN Chandrasekhar Reddy
128 166 Chandragiri KPS Vasu
129 168 Srikalahasti Samudrala Bathayya Naidu
130 171 Gangadhara Nellore (SC) Sodem Narsimhulu
131 172 Chittoor G Tikaram
132 175 Kuppam BR suresh Babu
Share.

About Author

Jarnail Singh

Jarnail Singh is contributing as News blogger at voteindia.com. He is a passionate writer and a good storyteller.

Leave A Reply